At the time of independence, what could one buy for one rupee, how much was the price of Ghee and ration..? – News Himachali News Himachali

In 1947, you could buy 1-2 kg of wheat, up to half a kg of desi ghee, vegetables and grains for one rupee and store them for a week.

Talking about rice, in 1947 the price of one kg rice was 12 paise.

Flour was 10 paise per kg, pulses 20 paise per kg. The price of sugar was 40 paise per kg. The price of ghee was 75 paise per kg.

A bicycle which is available for Rs 10 to 12 thousand today was priced at Rs 20 in 1947. If we talk about scooter, bike or car, they were a bit expensive. At that time, only kings, big industrialists or businessmen could afford them.

Talking about gold, in 1947 the price of 10 grams of gold was Rs 88.62, which has crossed Rs 1 lakh today. Similarly, the price of petrol was 27 paise. Which has reached around Rs 100 today.

At the time of independence the population was around 34 crores. According to the 2011 census, the population increased to beyond 121 crores. Now by 2022 the population of the country is estimated to be more than 137.29 crores.

Leave a Comment